Burberry’de karın yüzde 40 düşmesinin faturası CEO’ya kesildi

Dünyanın en ünlü markalarından biri olan Burberry, karının yüzde 40 düştüğü zor bir yılın ardından CEO Jonathan Akeroyd’un ikramiyesini sıfıra indirme kararı aldı.

Yıllık raporda, Burberry’ye Nisan 2022’de genel müdür olarak katılan Jonathan Akeroyd’un, performans hedeflerini yalnızca kısmen tutturmasının ardından geçen yıl herhangi bir ikramiye almadığı belirtildi. Bu da CEO Akeroyd’un Nisan ayına kadar olan yıl için toplam 1,3 milyon sterlin maaş alacağı anlamına geliyor.

Genelinde bakıldığında ise CEO Akeroyd’un maaşının toplamının 4,3 milyon sterlin olduğu bir önceki yıla göre yüzde 70 düşüş anlamına geliyor. Maaş paketinde 1,1 milyon sterlinlik bir maaş yer alıyor ve geri kalanı emeklilik ve diğer sosyal yardımlardan oluşuyor.

EN KÖTÜ PERFORMANS YILI OLDU

Burberry’nin hisseleri geçtiğimiz yıl yüzde 50’den fazla düştü ve bu da onu FTSE 100’ün en kötü performans gösterenlerinden biri haline getirdi; çünkü Çinli tüketicilerin talebindeki yavaşlama karları artırdı.

Bu arada borç iki kattan fazla artarak 1,1 milyar sterline ulaştı ve şirket bunu kısmen düşük kazançlara bağladı.

HEDEFLERİNE ULAŞSAYDI 2.3 MİLYON STERLİN ALACAKTI

Yönetici ikramiyelerinin şirketin karlılık oranlarına göre belirlendiği şirkette, son yıldaki hedeflerine ulaşmış olsaydı, CEO Akeroyd, yıllık maksimum maaşının yüzde 200’ü kadar, yani 2,3 milyon sterlin değerinde ikramiye almaya hak kazanacaktı.

Burberry’nin ücretlendirme komitesi başkanı Danuta Gray konuyla ilgili olarak, “İş performansı ve hissedarların daha geniş deneyimi ışığında, Komite ve Jonathan Akeroyd, onun 2023/24 Mali Yılı için yıllık ikramiye almasının uygun olmayacağı konusunda anlaştılar.” açıklaması yaptı.

VERSACE’NİN GENEL MÜDÜRÜYDÜ

Burberry’ye katılmadan önce Versace’nin genel müdürü olan Akeroyd, Birleşik Krallık’a gelen turistler için uygulanan vergiyi eleştirmiş ve bunun iptal edilmesini istemişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x