Kayseri’ye Havacılık ve Uzay Bilimleri Lisesi

Türkiye’de 1926’da kurulup 1942’ye kadar uçak üreten, sonrasında üretimi durdurulan ilk uçak fabrikası TOMTAŞ’ın ardından, Kayseri’de havacılık alanının devam ettirileceği meslek lisesi inşa ediliyor.

Melikgazi Belediyesi ve hayırsever Mehmet Altun iş birliğinde yaptırılan lise, yabancı dille hizmet verecek. Mehmet Altun Havacılık ve Uzay Bilimleri Lisesi’nin öğrencileri, 11 atölyede eğitim alacak. Buradan mezun olan gençler, aynı zamanda üniversitelerin mühendislik fakülteleri bölümüne geçiş yapabilecek. Yapımı devam eden lisenin inşasının yıl sonuna bitirilmesi hedefleniyor.

DHA’ya konuşan ve okulun, İHA, SİHA, yer altı ve yer üstü araçları üretmede bir merkez haline geleceğini belirten Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu şöyle dedi: “Kayseri, havacılık geçmişi olan bir şehir. Kentte, 1926 yılında kurulan ve 5 farklı savaş uçağının üretildiği bir tayyare fabrikası var. O altyapı ve geçmişle birlikte havacılıkta yeni bir dönemi başlatıyoruz. Havacılık ve Uzay Bilimleri Lisesi’nin Melikgazi ilçesinde temellerini attık. İnşaat hızla tamamlanacak. Burada Türkiye’nin ve Kayseri’nin geleceğine hitap eden havacılık ve uzay sektöründe çalışan gençlerimiz yetişecek. Burasının, özellikle meslek okullarının en önemli dallarından biri olduğunu düşünüyoruz. Çocuklarımız, yabancı dil ile 11 farklı atölyede eğitim alacak. TUSAŞ, TEİ gibi birçok havacılık ile ilgili kurumun ve uzay ajansının destekleriyle burasının Türk toplumuna hitap eden bir meslek lisesi olmasını arzuladık.”

Türkiye’de ilk uçak fabrikasının Kayseri’de kurulduğunu belirten Palancıoğlu, “İlk tayyare fabrikasının Kayseri’de olmasından dolayı bir meslek lisesi kurulmasının Kayseri’ye sanayi açısından çok önemli katma değeri olacağını düşünmüştüm. Bu okulu, eski tayyare fabrikasının kurulduğu 25 bin metrekarelik bir alana inşa ediyoruz. Dolayısıyla tayyare fabrikasının kuruluşundan 100 yıl sonra havacılık tarihi inşallah burada tekrar başlamış olacak.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x